About

Welcome to the blog!

profilO czym piszę? Moimi największymi pasjami są fotografia, jedzenie i podróże. Ale nie byle jakie zdjęcia, nie byle jakie jedzenie i nie byle jakie podróże – jednak o tym już za chwilę. Próbuję więc łączyć moje pasje właśnie w tym miejscu. W między czasie dorzucam jeszcze inspiracje i pare innych rzeczy, bo jak sama nazwa wskazuje – tu motywem przewodnim stała się interesująca odmiana od codzienności!

What do I write about? My biggest passions are photography, food and travelling. But not just any photography, not just some food and not just the usual travels – I’ll tell you more about it in a second. I’m trying to combine my hobbies into one in this place. And in the meantime, I keep on adding a few inspirations and other things because, just like the name says, the main theme in here is interesting distraction!

Who am I?

Mam na imię Marta i pochodzę ze Śląska. Studiowałam Turystykę na jednej z licznych uczelni w Londynie i tak bardzo zatęskniłam za domem, że w czerwcu 2014 – czyli zaraz po studiach – wróciłam w rodzinne strony.
Uwielbiam zieloną herbatę, lubię testować nowe smaki, eksperymentować, szukać i odkrywać. Chyba dlatego, gdyby ktoś powiedział mi że mam 5 minut na spakowanie walizek i wyruszenie w świat zrobiłabym to w dwie. Cały czas doszkalam swój warsztat fotograficzny, a metodą licznych prób i jeszcze liczniejszych błędów uczę się tego na co pozwala grafika komputerowa (choć wiem że do tytułu grafika daleka mi jeszcze droga!).

My name is Marta and I was born&raised in Silesia, South-West Poland. I did my degree in Tourism Management at one of London’s countless universities. In the end, I grew to miss my home so much that in June 2014, so just after the graduation, I came back to Silesia.
I love drinking green tea, testing new cuisines, experimenting, searching and discovering. Probably that’s why if someone told me to pack my bags and set off to discover the world in 5 minutes, I’d do it in two. I keep on mastering my photography skills and with a ‘many trials and countless errors’ method I learn about graphic design (though I’m far from calling myself a graphic designer!).

An Interesting Distraction

Kiedy na pierwszym roku studiów zaczęłam prowadzić tego bloga przyświecał mi jeden cel
– stworzyć miejsce w którym będę mogła połączyć wszystkie swoje zainteresowania (jeśli bywasz tu regularnie to pewnie już wiesz że wcale ich nie brakuje). Szybko odkryłam, że moją pasją stała się fotografia. A dokładniej fotografia jedzenia. Na całe szczęście, bo Mama i Babcia zaszczepiły we mnie miłość do pichcenia, a fotografowanie wszystkich przygód sprawia mi wielką frajdę! Dorzucam tu też relacje z moich podróży (tych małych jak i dużych) choć tak oficjalnie specjalizuję się w turystyce wolontariatu (o tym parę słów już niedługo).
Nie lubię monotonii i szybko się nudzę, dlatego blog rozrósł się tematycznie i ciężko jest przypiąć do niego łatkę jednej kategorii.

When I was in my first year of uni, I started this blog with one idea in mind – to create a place where I could put and share all of my interests (if you are a frequent visitor you probably know that there are many of them). I soon discovered that photography has become my passion. Food photography to be precise. And thankfully, because my Mum and Grandma have planted the seed of fascination with cooking and baking, so photographing my kitchen adventures is so much fun! I also add some photo-stories from my trips (both the small and the big ones) but officially I specialise in Volunteer Tourism (more on that soon).
I don’t like monotony and I get bored easily, that’s why the blog has quickly grown to cover numerous topics and it would be hard to tag it with one category.

Say Hello!

Jak pisałam tutaj, bardzo lubię kiedy mogę z Wami rozmawiać! Dlatego pisz, komentuj, dziel się opinią i pomagaj temu miejscu zmieniać się na lepsze!
Oprócz bloga, możesz znaleźć mnie też na Facebooku, Flickrze i Instagramie.

I love talking to you, just like I mentioned it here! That’s why write, comment, share your opinion and help to make this place grow!
Other than this blog, you can also find me on Facebook, Flickr and Instagram.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s